Diğer Presleme Metodları

 Havalandırmalı Presleme

           Ara kağıt tabakaları yerine bu yöntemde oluklu karton veya iskeletli metal folya kullanılır. İskelet içerisinden sıcak hava geçirilir, böylece filtreli kağıttan nem buharlaşarak uzaklaşır.Diğer preslere göre üstünlüklerine  bakıcak olursak ;

 

1-Ara tabakalı preslerdeki tabaka değiştirme zahmetinden kurtulunur.

2- Hızlı su çıkışı sayesinde renk çok daha iyi korunur ve yapı bozulmaz.
    

           Bu yöntem diğer tel kafesli presler için elverişlidir. Paket malzemesi
olarak uygun büyüklükte karton iskelet olusturulabilir. Metal folyo ise izolasyon amaçlı olarak kullanılabilir. Kartonun iskeleti paralel olarak dizilir. En iyisi kartonları birbirine yapıştırmaktır.     Uzun süreli dayanıklılık için ince alüminyum levhalar kullanılırsa sıcaklığı daha çabuk iletir.   Karton iskelet zaman zaman degiştirilir. Presin doldurulması kolaydır; önce filtreli kağıt, üzerine karton iskelet, onun üzerine iki tabaka filtreli kağıt, gazete kağıdı veya sünger karton serilir. Yeniden üzerine karton iskelet konulur. Bu yöntemde sürekli, yumusak bir sıcak hava akımı gerekir. Kendi kendimize de basit bir kurutma sistemi yapabiliriz. Sabit bir tahta kutudan olusan bu sistem sıkça kullanılan preslere de uygundur. Isıtma işlemi ampullerle yapılır. Sandığın üzerine konulan bu preslerin içine kutudaki ısınan hava girer ve sirkülasyon ile dısarı çıkar. Sıcaklığı, ampullerin açma kapatma düğmeleri ile ayarlayabiliriz. Ancak 48 saat sonra ilk presteki bitki kurutulmuş olur. Çok kuvvetli su içeren bitkiler bu yöntemle bir kaç günde kurur. İdeal olanı termostatlı olarak düzenlenmis olan kurutma dolaplarıdır (Stehli und Brünner, 1981).

        

Ütüleme veya Fotopresli Hızlı Kurutma Sistemi

 

        Genelde 45 °C ve üzerindeki sıcaklık dereceleri kurutmada uygun değildir. Bitkilerde      fermantasyona sebep olan renk değişimlerine neden olur. Hızlı kurutma ile renkler   bozulmadan korunabilir. Bu sırada fermantasyon olayı aktif olmamalı, çiçek renkleri zarar görmemelidir. Sıcaklık iyi ayarlanmalıdır. Örneğin; elektrikli ütü ile yapılacak bir işlemde sicaklik seçimi “Sentetik” ayarinda olmalidir. Yani, sentetik kumasi eritmeyecek derecede olmalidir.

        Basit yöntem; filtreli kagitlar arasindaki bitkinin ütülenmesidir. Bunun için iki sert lifli kartona ihtiyaç vardir. Iki filtreli kagit arasina bitki yerlestirilmis halde bu sert lifli karton arasina konularak, hafif baski ile ütülenir. Filtreli kagittan çikan nem buharlasir. Daha sonra hepsi bütün olarak ters çevrilerek yeniden ütülenir, 20 dakika sonra bitkinin kuruyup kurumadigi kontrol edilir. Kesinlikle uzun süre fazla isi ile ütülenmemelidir, aksi halde bitki kirisir ve dalgali burusukluklar olusur.

        Elektrikli Fotopreste kurutma yöntemi; Bunda dolgu maddesi, iki filtreli kagit levha ve basit bir örgü bez ile kurutma isi yapilir. Fotopreste ayarlanabilir isi basamaklari vardir. Kurutma süresi her bitkinin su içerigine ve presin isisina göre yarim saatten bir saate kadar sürebilir. Kuruyan yüzeyin bombelesmesi yüzünden küçük bitkiler tercih edilir. Basarili ütü metodunda “Ön çalisma” için kalin, öz suyu bol bitkiler kullanila bilinir (Stehli und Brünner, 1981).