Toplama Çalışmaları İçin Gerekli Malzemeler

Arazi Çalismalari Için Gerekli Malzemeler

Arazi çalışmaları sırasında gerekli olan malzemeler aşağıdaki şekilde listelenebilir:

1. Araziye çıkarken her türlü çevre kosullarını önceden düsünerek, ortamda rahat dolaşabileceği giysiler seçmelidir. Özellikle uygun bir ayakkabı ya da çizme ve ayrıca yağmurluğa ihtiyaç vardır.

2. Orta boylu sağlam ve kullanışlı bir not defteri ile bir kurşun kalem gereklidir. Deftere arastırıcının verdiği tarla (arazi) numarası, örneğin alındığı yer, flora hakkında temel bilgiler, toplama tarihi, bitkinin mahalli adı, biliniyorsa örneğin bilimsel adı, çiçek rengi ve arazinin yüksekliği gibi bilgiler yazılmalıdır.

3. Arastırılacak bölgenin haritası; 1:100.000'lik harita ideal olmakla birlikte 1:250.000'lik haritalar da kullanılabilir. Bitki toplama çalışması yapılan istasyon harita üzerine işaretlenir.

4. Altımetre (yükseklik ölçer) ve Fotograf makinesi

5. 6x veya l0x büyütmeli bir el büyüteci.

6. Toplanan bitkileri içine koymak için plastik torbalar veya metal çantalar, sünger ve ip.

7. Amaca göre degişmekle beraber, 45 x 30 cm. boyutlarında tahtadan veya metalden yapılmış değişik tiplerde presler ve presleri sıkmak için örgü kemerler.

8. Bitkileri toplarken sökmeye yarayan batırıcı alet (zıpkın), kısa saplı kazma, sağlam bir kürek, güçlü bir cep bıçagı, agaç dallarını ayırmak için bahçe bıçağı, acemiler için el bıçağı, çakı, budama makası gibi aletler.

9. Bir pusula.

10. Kurutma kağıtları ve gazete kagıtları (44x28 cm. boyutlarinda), oluklu mukavva, filtreli kağıt.

11. Bahçıvan eldiveni.

12. Tohumlar için küçük kese kağıdı veya kağıt zarflar.

13. Su bitkilerini yakalamak için kanca.

14. Canlı materyal için ıslanmaz küçük kutular.

15. Toprak örnekleri için küçük bez torbalar.